‌26 اردیبهشت روز گُلوَنی

به همت زنان ودختران لرستان جشنی برای احیای این پوشش ۳۰۰۰ ساله پاسداشت روسری زنان لر به اسم جشن «گُلونی»  

‌26 اردیبهشت روز گُلوَنی

لباس بومی هر منطقه رابطه مستقیمی با فرهنگ و سنن آن منطقه دارد، یکی از جاذبه‌های فرهنگی و قومی آن سرزمین به‌شمار می‌رود که در صورت توجه و احیا، همچون دیگر جاذبه‌های گردشگری قدرت و کشش جذب گردشگر برای آن منطقه را دارد؛ اتفاقی که از سال 92 برای پوشش زنان لر در لرستان افتاده این است که به همت زنان و دختران این استان، روزی برای پاسداشت و احیای روسری محلی این سرزمین به نام «گلونی» نامگذاری شده تا به بهانه این روز، این پوشش 3000 ساله دوباره جایگاه و منزلت خود را در میان پوشش مردمان این دیار بیابد.

این پوشش که شاید هنوز بتوان آن را بر سر زنان سالمند این سرزمین مشاهده کرد، همچون دیگر پوشش‌های ایرانی در سراشیبی فراموشی قرار گرفته بود، که از 3 سال پیش و به همت برخی از زنان فعال در عرصه اجتماعی خرم‌آباد، برنامه‌ای برای احیا و گسترش استفاده از آن طراحی شد و از همان زمان، هرساله جشنواره‌ای برای معرفی، پاسداشت و ترویج آن، با حمایت میراث فرهنگی لرستان در 26 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی لرستان با بیان این‌که ایده احیای این پوشش لری و نامگذاری روزی به نام آن، اولین بار در سال 92 توسط عده‌ای از زنان فرهیخته استان از جمله ?«خانم آتوسا رحمتی» ?و با تشکیل کمپینی در این زمینه آغاز شد، به جام‌جم می‌گوید: این گروه فعالیت تبلیغی خود را در این زمینه ابتدا در سایت‌های اجتماعی آغاز کرد و همزمان میراث فرهنگی نیز به حمایت از این حرکت و همراهی با مردم، تمام امکانات از جمله مکان برگزاری جشن را در اختیار آنان قرار داد

نوشتن دیدگاه


سامانه پیام کوتاه

براي عضويت در سامانه پيام کوتاه لرستانیها مي توانيد نام و نام خانوادگي و شهر محل سکونت خود را به شماره 500020405040 ارسال نماييد تا به عضويت سامانه پيامکي لرستانیها درآمده و از خبرنامه هاي پيامکي ، فراخوان ها و ساير امکانات سامانه پيام کوتاه لرستایها بهره مند شويد.پس هم اکنون عضو شوید! پاینده باشید.

اشتراک موبایل

اشتراک موبایل
  1. شماره موبایل خود را وارد نمایید
    لطفا شماره موبایل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.

اشتراک ایمیل

اشتراک ایمیل
  1. ایمیل خود را وارد نمایید
    لطفا ایمیل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.

درباره

شهر الکترونیک خرم آباد یک پروژه عام المنفعه رایگان توسط بخش خصوصی و مستقل از دولت یا ارگان های وابسته است. این سایت هدف دارد تا بستر نرم افزاری برای توسعه خرم آباد را فراهم کند و دسترسی همشهریان عزیز را به سایت ها و اخبار و اتفاقات شهر خرم آباد سهل و ساده سازد. هر گونه یاری شما در توسعه این سایت باعث بهتر شدن خدمات ما خواهد شد.