"حمید ایزدپناه" نویسنده‌، پژوهشگر و شاعر لرستانی متخلص به "صفای لرستانی" صبح سه‌شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ به سن ۸۴ در پاريس فرانسه درگذشت.

حمید ایزدپناه در گذشت

به گزارش لرستانیها به نقل از پایگاه خبری یافته، اين پژوهشگر و شاعر لرستانی از طايفه ساكي، 26 آبان‌ماه 1311 خورشیدی در خرم‌آباد دیده به جهان گشود.
وي در خردسالي پدرش – ميرزا قاسم – را از دست داد. حميد دوره‌های تحصيلي دبستان و دبیرستان را در همان شهر تا سال چهارم دبیرستان گذراند ولی به منظور اشتغال، ناچار به ترک تحصیل شد وآن‌گاه آموزگاری در مدارس را پيشه كرد. ضمن کار آموزگاری، گواهی‌نامه کلاس‌های پنجم و ششم دبیرستان را به صورت آزاد و با شرکت در امتحان‌های سالیانه در تهران به دست آورد.
سال 1342 تحصیلات دانشگاهی را در مقطع لیسانس از دانشگاه تهران به پایان برد. پایان‌نامه او "فرهنگ واژه‌های لری" در سال 1345 از سوی انجمن فرهنگ ایران چاپ و منتشر شد.
ايزدپناه سال 1344 به عنوان سرپرست يك گروه موسيقي از لرستان به خوانندگي زنده‌ياد "رضا سقايي" راهي تهران شد و از راديو ملي صداي موسيقي لرستان را طنين‌انداز كردند.
به همت او بود که برای نخستین بار موسیقی لرستان در سال‌های نخستین دهه 40، گردآوری و نت‌نویسی شد، آموزشگاه موسیقی تاسیس و گروه‌های موسیقی لري تشکیل گرديد. با حمایت او بود، که چندین گروه تئاتر در لرستان فعالیت می‌کردند.
ايزدپناه از سا‌ل 1339 کار گردآوری موسیقی بومی لرستان را انجام داد. این مجموعه‌، در سال 1343 با نام "آهنگ‌ها و ترانه‌های لری‌" چاپ و منتشر شد.
سال 1346 به دعوت انجمن آثار ملی به پژوهش و شناسایی آثار باستانی و تاریخی لرستان پرداخت. نخستین گزارش این بررسی با نام جلد نخست "آثار باستانی و تاریخی لرستان" سال 1350 منتشر شد و از جمله کتاب‌های برگزیده در آن سال بود که به دریافت جایزه نيز نایل آمد.
بیش از 15 جلد کتاب و بیش از 30 مقاله در موضوعات فرهنگی و هنری و اجتماعی در زمینه ایران‌شناسی و لرستان‌شناسی از ایشان در دست است که بعضی از این کتاب‌ها چند بار به چا‌پ رسیده‌اند.
مرحوم ايزدپناه سال 1348 از آموزش و پرورش به وزارت فرهنگ و هنر رفت و مامور تشکیل فرهنگ و هنر در لرستا‌ن شد و مدير كل اين نهاد در لرستان گرديد. وي تا پايان سال 1357 به مدت 9 سال و 6 ماه مدير كل اين نهاد بود. (از سال 1359 فرهنگ و هنر به 2 شاخه‌ي فرهنگ و ارشاد اسلامي و ميراث فرهنگي تفكيك شد)
وي در پست تازه، گروه‌های موسیقی و تئاتر و انجمن شعر را در لرستان به وجود آورد و مهم‌تر آن که دژ فلک‌الافلاک را که تا آن زمان در اختیار لشكر پنجم ارتش بود تحویل گرفت و مرمت اساسي كرد.
این دژ پس از تعمیر و باز‌سازی، در سال 1356 به نام "موزه شاپور‌خواست" در بخش‌های مرکز اسناد و مردم‌شناسی و آثار مفرغی لرستان گشایش یافت.
استاد ايزدپناه در زمینه‌ي شعر نیز از نوجوانی دارای استعدادی ذاتی بود. گاهی غزل‌های او در روز‌نامه “ندای گلشن” خرم‌آباد چاپ و منتشر می‌شد و با آن که چند دفتر از سروده‌های او در دست است، اما او هیچ‌گاه خود را به عنوان شاعر معرفی نکرد.
وي بيش از 14 سال ساكن پاريس در كشور فرانسه بود و زماني نيز به تدريس بخش‌هاي تاريخ ايران در برخي از دانشگاه‌هاي اين كشور پرداخت.
کتاب‌ها و آثار استاد ايزدپناه:
1- آهنگ‌ها و ترانه‌های لری. ناشر: کتاب‌فروشی محمدی خرم‌آباد ۱۳۴۳
2- فرهنگ لری چاپ نخست – ناشر: انجمن فرهنگ ایران باستان‌، تهران ۱۳۴۵ چاپ دوم، انتشارات آگاه تهران وچاپ سوم: انتشارات اساطیر، تهران
3- کتیبه‌های لرستان‌، چاپ فرهنگ و هنر لرستا ن -۱۳۴
4- آثار باستانی و تاریخی لرستان (دفتر نخست) ۱۳۵۰ ناشر: ا‌نجمن أثار ملی، تهران‌
5- آثار باستانی و تاریخی لرستان (دفتر دوم)، انجمن آثار ملی‌، تهران ۱۳۵۲
6- داستان‌ها و زبان‌زد‌های لری و کتاب‌شناسی مثل‌های فارسی (از سده ششم تا کنون)، ناشر: انتشارات بلخ و بنیاد نیشاپور‌، تهران، ۱۳۶۲
7- فرهنگ لکی‌، ناشر: موسسه فرهنگی جهانگیری، تهران ۱۳۶۷
8- تاریخ جغرافیایی و اجتماعی لرستان (مقدمه‌ای بر آثار باستانی و تاریخی لرستان) ناشر: انجمن آثار و مفاخر ملی آیران‌ ۱۳۷۶
9- شاعران در اندوه ایران‌، انتشارات توس‌، تهران ۱۳۶۰
10- شاه‌نامه لکی ترجمه و تدوین، انتشارات اساطیر‌، تهران ۱۳۸۴
11- لرستان در گذرگاه زمان و تاریخ‌، ناشر: انتشارات اساطیر‌، تهران
12- چاپ دوم فرهنگ لکی، با دیباچه‌ای برای چاپ دوم، از انتشارات اساطیر، تهران، ۱۳۸۹

استاد ايزدپناه در دهه 30 با بانو "پروانه رمضاني" (از طايفه حلواخور خرم‌آباد) ازدواج نمود كه حاصل اين ازدواج 2 پسر به نام‌هاي كاميار و مازيار و 2 دختر به اسامي بهكامه و هنگامه است. مرحومه "شابانو" مادر استاد ايزدپناه نيز اهل طايفه شيراوند چگني بود.
قابل ذکر است پیکر وي 23 بهمن‌ماه به ایران انتقال داده خواهد شد و بنا بر وصيتش در زادگاهش خرم‌آباد كه بسيار به آن علاقه‌مند بود در آرامستان خضر و در جوار قبر پدرش مرحوم ميرزا قاسم ايزدپناه (ساكي) به خاك سپرده مي‌شود.

مدير مسئول پايگاه خبري يافته (رضا جايدري) اين افتخار را داشت كه يك دهه قبل از محضر استاد ايزدپناه در خصوص تكميل تحقيقات خرم‌آبادشناسي بهره‌ها برده و آن استاد فقيد، بدون ذره‌اي تكبر، با عشق و علاقه و البته اطلاعات فراوان، كوچه به كوچه راهنماي ما در بازشناسي كوچه‌ها و منازل قديمي محلات كهن درب دلاكان و پشت بازار خرم‌آباد شد. 

اين شاعر فرهيخته سروده‌اي غم‌انگيز در خصوص سرنوشت زندگي خويش با عنوان "لحظه بدرود" داشت. در آخرين سفرش به خرم‌آباد بخشي از آن را براي ما قرائت كرد كه مي‌توانيد سروده لحظه بدرود را به مدت يك دقيقه از طريق لينك ضمیمه با صداي مرحوم حميد ايزدپناه دانلود نماييد:

بجز این نتوان گفت که هزاران نفرین
به تو ای لحظه‌ی پُر رنج زمان
اين دم بدرود است ...

 

مجموع کل امتیاز : 2
تعداد آراء : 1

نوشتن دیدگاه


سامانه پیام کوتاه

براي عضويت در سامانه پيام کوتاه لرستانیها مي توانيد نام و نام خانوادگي و شهر محل سکونت خود را به شماره 500020405040 ارسال نماييد تا به عضويت سامانه پيامکي لرستانیها درآمده و از خبرنامه هاي پيامکي ، فراخوان ها و ساير امکانات سامانه پيام کوتاه لرستایها بهره مند شويد.پس هم اکنون عضو شوید! پاینده باشید.

اشتراک موبایل

اشتراک موبایل
  1. شماره موبایل خود را وارد نمایید
    لطفا شماره موبایل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.

اشتراک ایمیل

اشتراک ایمیل
  1. ایمیل خود را وارد نمایید
    لطفا ایمیل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.

درباره

شهر الکترونیک خرم آباد یک پروژه عام المنفعه رایگان توسط بخش خصوصی و مستقل از دولت یا ارگان های وابسته است. این سایت هدف دارد تا بستر نرم افزاری برای توسعه خرم آباد را فراهم کند و دسترسی همشهریان عزیز را به سایت ها و اخبار و اتفاقات شهر خرم آباد سهل و ساده سازد. هر گونه یاری شما در توسعه این سایت باعث بهتر شدن خدمات ما خواهد شد.